PřihlášeníBavorský zemský parlament hlasuje pro homeopatii: 800 000 EUR na výzkum

Bavorský zemský parlament hlasuje pro homeopatii: 800 000 EUR na výzkum

Dá se snížit míra užívání antibiotik používáním homeopatických přípravků? To je předmětem výzkumu bavorské studie. Kromě toho je na studii poskytnuta dvounásobná dotace, než bylo původně plánováno.

Bavorská vláda provádí vědeckou studii, aby se zjistilo, zda lze používáním homeopatických přípravků snížit používání antibiotik. S podporou Křesťanskosociální unie (CSU) a konzervativních Svobodních voličů (FW) vláda navrhla, aby se studie zabývala tím, jak omezit používání antibiotik a také roli, kterou v tom mohou hrát homeopatická léčiva. Cílem je zabránit rozvoji multirezistentních bakterií. Zatímco studie byla podporována většinou poslanců z CSU, FW a Zelených, SPD (Sociálnědemokratická strana Německa) a FDP (Svobodná demokratická strana) to považují za odklon od vědy. AfD (Alternativa pro Německo) stojí také proti studii. Pro návrh hlasovalo 120 poslanců - o osm víc, než tvoří koalici, 47 bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Odhadované náklady se pohybují mezi 300 000 a 400 000 EUR.

Návrh, který je součástí debaty o multirezistentních bakteriích, byl podrobně diskutován předem. Oponenti návrhu považují výzkum za zbytečný. „Plán bavorské vlády je nezodpovědný, protože samotná otázka naznačuje, že by homeopatické léky mohly být schopny zdolat multirezistentní bakterie,“ tvrdí Dominik Spitzer (FDP). Dosud žádný vědecký výzkum nedokázal, že homeopatické léky jsou proti nemocem účinné. Představitel SPD, Ruth, se také vyjádřil kriticky vůči plánu. Pokud by homeopatie "skutečně prokazatelně fungovala, došlo by pouze k holistickému přístupu k pacientům". Nedokáže si ani představit, že "v případě těžké sepse by byly podávány tyto kuličky místo antibiotik".

Naproti tomu se delegáti CSU odvolávají na ty studie, které ukazují, že použití homeopatie může snížit a vyhnout se podávání antibiotik a zlepšuje se i individuální odolnost vůči infekcím. Podle jedné studie může být homeopatická léčba užitečnou léčebnou metodou dokonce u pacientů se závažnou septikémií.

Parlamentní frakce CSU připravila celkem pět podání, aby se zabránilo úmrtí na multirezistentní bakterie. Kromě studia účinnosti homeopatie se zabývají také používáním antibiotik v každodenním životě a v zemědělství.

V polovině února se ukázalo, že na studii je vyčleněna dvakrát tak velká dotace, než bylo původně plánováno.  Zemskému parlamentnímu rozpočtovému výboru byl předložen pozměňovací návrh CSU a FW, který na výzkum vyčleňuje dalších 400 000 EUR, takže na studii bude možné utratit 800 000 EUR.

Zdroj: ZEIT ONLINE 7. listopadu 2019 a Merkur.de 12. února 2020

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde