PřihlášeníAustralská NHMRC zveřejnila informace o účincích homeopatie

Australská NHMRC zveřejnila informace o účincích homeopatie

Praha, 24.10.2019 – Australská Národní rada pro zdravotní a lékařský výzkum (NHMRC) po intenzivním naléhání veřejnosti zveřejnila po sedmi letech celý text zprávy o účincích homeopatie, kterou si nechala vypracovat v roce 2012. Ve zveřejněné zprávě jsou informace, které nevylučují přínos homeopatie při léčení některých zdravotních problémů.

„Když v roce 2012 tato zpráva o účinnosti homeopatie vznikla, australská NHMRC ji odmítla zveřejnit. Ve prospěch homeopatie hovořily výsledky při léčbě některých onemocnění, jako např. u zánětu středního ucha, u zánětu horních cest dýchacích u dospělých jedinců a u některých vedlejších účinků při léčbě rakoviny,“ vysvětluje lékárnice Renata Semeráková, členka Homeopatické lékařské asociace ČR (HLA) a Podvýboru pro farmacii Evropského výboru pro homeopatii (ECH). „Zpráva byla zveřejněna v srpnu 2019 na intenzivní naléhání mezinárodní odborné veřejnosti zabývající se homeopatií.“

NHMRC po odmítnutí zprávy z roku 2012 zadala zpracování problematiky znovu. V roce 2015 pak zveřejnila novou zprávu , jejíž výsledky byly pro homeopatii negativní a která byla následně hojně citována v médiích.

„Výsledek první zprávy byl zřejmě pro NHMRC jistým znepokojením, a proto byla zadána studie nová, posuzovaná jinou metodikou. Nicméně nyní jsem rád, že NHMRC uznalo jistou nestandardnost svých postupů a zveřejnilo svoji původní zprávu o účinnosti homeopatie v plném rozsahu,“ říká doktor Jaroslav Čupera, člen Evropského výboru pro homeopatii za HLA ČR.

Homeopatický výzkumný ústav (Homeopathy Research Institute, HRI) publikoval na svých stránkách několik faktů, kterými upozorňuje na nestandardní postupy NHMRC v případě první zprávy z roku 2012. Patří mezi ně například to, že ačkoliv NHMRC tvrdí, že zpráva byla vypracována nestandardními metodami, samotní představitelé NHMRC danou metodiku schválili a ocenili její kvality. Pravidla NHMRC také stanovují, že na tvorbě zprávy tohoto typu se musí podílet odborník z oblasti, jíž se zpráva dotýká. V této komisi však nebyl ani jeden odborník na homeopatii. Seznam všech nestandardních kroků NHMRC naleznete v tomto textu.

Nyní je k dispozici celá zpráva o účinnosti homeopatie z roku 2012. S komentáři NHMRC i tiskovou zprávou šéfky NHMRC Anne Kelso je dostupná zde. K dispozici je také celé vyjádření HRI, a to zde.

---

1) Celý originální název tisku zní: NHMRC Information Paper: Evidence of the effectiveness of homeopathy for treating health conditions

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde