PřihlášeníOnemocnění oběhové soustavy

Onemocnění oběhové soustavy

Když pochopíme, jak funguje oběhová soustava, vždy nám to pomůže porozumět možným problémům, které s ní jsou spojeny. Jako lékařka jsem se mnoho let zabývala tím, jak pracuje srdce, co jsou tepny a žíly a co je jejich úkolem, ale plně chápu, že u každého tomu tak být nemusí.

Proto vysvětlím, co je to krevní oběh, k jakým jeho poruchám může dojít a to nejdůležitější – jak může pomoci homeopatie. Proberu problémy tepenného a žilního systému – od každého tři. Když hovořím o různých obtížích a jejich homeopatické léčbě, nejčastěji používám na fyzické obtíže jako například křečové žíly léky v ředění 6 C a 12 C dvakrát denně (v ČR je k dispozici ředění 9 a 15 CH). Na závažné obtíže, které vykazují jak fyzické, tak mentální příznaky (například srdeční selhání), předepisuji lék v ředění 30 C. Je to však jen hrubé vodítko a v případě komplexních příznaků vám vždy doporučuji požádat o radu profesionálního lékaře-homeopata.

Co je krevní oběh?

Srdce je v zásadě mocný sval, který funguje jako pumpa tím, že se střídavě stahuje a uvolňuje. Každý cyklus uvolnění a kontrakce tvoří jeden úder srdce, který vnímáme jako puls. Krev obíhající tělem a hlavou vstupuje dutou žilou (vena cava) do pravé strany srdce. Pravá strana srdce je rozdělena na pravou síň a pravou komoru. Mezi nimi se nachází chlopeň, podporující pohyb krve jedním směrem. Když se srdce stáhne (dojde ke kontrakci), je krev poslána touto chlopní přes cévu, jež se nazývá plicnice, do plic. Těmi krev projde a absorbuje v nich kyslík ze vzduchu, který s každým nádechem vdechneme. Okysličená krev se potom vrátí plicními žilami nejprve do levé síně a pak do levé komory. Nakonec je vtlačena do aorty, což je největší tepna vedoucí z levé strany srdce. Krev potom prochází celým tělem a hlavou a cestou uvolňuje svůj cenný náklad kyslíku, až se vrátí dutou žilou do srdce a celý proces začne znovu.

Důležitost krve spočívá v tom, že každá živá tkáň a buňka potřebuje kyslík pro svůj růst, obnovu a reprodukci. Kyslík dává krvi světlou barvu. Krev odebíraná v nemocnici nebo u praktického lékaře při rutinních krevních testech má tmavou barvu, protože pochází ze žil (pokud sestra nebo lékař neudělali chybu!), a tak obsahuje málo kyslíku.

Tepny a žíly

Kdybychom oběh popsali jako rodinu, měly by tepny vlastnosti starších bratrů. Jsou silné, jejich stěny jsou relativně tlusté, tvořené svalovinou. Je těžké je natáhnout, ale o to lépe udrží tlak. Jsou schopné se vyrovnat s rozdíly v tlaku, které jsou způsobeny střídajícím se stahováním a uvolňováním srdce. Když jsou však vystaveny příliš vysokému tlaku, začnou své stěny zpevňovat, podobně jako se zpevní svaly sportovce nebo kulturisty, když je více namáhají. To u tepen vede ke zhoršení schopnosti se natahovat, a proto uvnitř nich vzrůstá tlak, který měříme jako krevní tlak.
Žíly jsou jako mladší bratři. Mají tenčí stěny a tvoří je méně svaloviny nebo malý počet svalových buněk. Nezvládnou udržet tlak stejným způsobem jako tepny. Tepny jsou propojeny se žilami. Malé tepny, které se nazývají tepénky, jsou menší a menší, až jsou z nich kapiláry, jež se naopak spojují a tvoří větší žilky, které přecházejí do ještě větších žil. Když se krev dostane zpět do žil, tlak z větší části již klesl, to znamená, že v žilním systému je tlak nízký. Návratu krve ze spodní poloviny těla k srdci, kdy krevní oběh překonává gravitační sílu, napomáhají malé jednocestné chlopně v žilách našich dolních končetin. O nich se dozvíte více později!

Tak – máme pumpu a síť tepen a žil, které nás drží naživu a zdravé. Co se může pokazit?

Křečové žíly

Křečové žíly jsou velmi běžné. Buď jste je zdědili po rodičích, nebo se vám vytvořily. Lidé je často nepovažují za závažný problém, ale ti, kdo je mají, jsou z nich nešťastní. Jsou příčinou vzniku nepříjemných příznaků, jako jsou unavené, bolavé nohy, nateklé kotníky a bolavá, zatvrdlá místa v nohách. Vzpomínáte si na jednocestné chlopně v nohách, které jsem před chvílí zmínila? Postupné selhávání žil v důsledku zvýšeného tlaku na žilní systém v nohách vede k tomu, že krev není pumpována zpět k srdci tak účinně. To znamená, že na jednotlivé chlopně působí další tlak, ony mu neodolají a přestanou fungovat. Když se tak stane, způsobí to, že se žíly natáhnou a zkřiví, takže vzniknou známé vystupující hrbolaté křečové žíly. Těhotenství, zácpa a dlouho trvající stání vyvíjejí další tlak na žíly v pánvi, což opět ovlivňuje žíly dolních končetin. Může to být spojeno se zánětem žil (flebitida) nebo ekzémem na spodní části lýtka a na kotníku (eczema varicosum).

Konvenční léčba je založena na zablokování žil s nefunkční chlopní tak, aby nepoškozené žíly z oblasti převzaly jejich roli. To lze udělat injekcí, nebo fyzickým vyjmutím poškozených žil chirurgicky. Existuje zde však několik homeopatických způsobů léčby, které lze vyzkoušet, než bude situace příliš závažná. Velice běžně užívaným lékem je Pulsatilla pro svou afinitu k oběhovým poruchám, zvláště těm, které jsou spojeny s těhotenstvím. To neznamená, že by ho nemohli užívat muži! Pulsatillu vybereme k léčbě, když jsou příznaky křečových žil jeden den přítomné a druhý ne. Pulsatilla často dobře funguje u lidí mírné povahy, kteří se vyhýbají hádkám, pokud to lze. To je však zevšeobecnění a myslím to jen jako vodítko při léčbě fyzických příznaků, jako jsou křečové žíly.

Druhý lék, který volím na křečové žíly, je Calcarea carbonica. Pulsatilla převážně vyhovuje lidem, kterým bývá většinou teplo a ve svých domech rádi větrají. Na druhé straně jsou ti, kteří si žádají lék Calcarea carbonica. Těm bývá chladno a mají značně upocená chodidla. Nesnášejí vlhko nebo deštivé počasí, ale většinou jsou – podobně jako ti, kteří potřebují Pulsatillu – mírné povahy a někdy mají sklon ke stydlivosti nebo lehké nervozitě.

Další užitečný lék související s Calcareou carbonicou je Calcarea fluorica. Ta je vhodná zejména při zatvrdlých, uzlovitých křečových žilách především po flebitidě. Téměř jasně daný lék na křečové žíly a hemoroidy je Hamamelis. Lze užívat také Sulphur, pokud například při flebitidě nebo ekzému na dolní části nohy a kolem kotníku dojde k podráždění a hnisání křečových žil. Jeden z příznaků svědčících pro volbu Sulphuru je „musí si místo rozškrábat do krve“.

Hemoroidy

Správný název je hemoroidy. Tento termín je používán jak pro pravé hemoroidy na řitním otvoru, tak pro ty nepravé, což jsou obvykle výrůstky nebo polypy na anální a rektální tkáni. (Tomu nepomáhají ani lékaři, protože i my tyto pojmy zaměňujeme, ale léčba je poněkud rozdílná.) Hemoroidy vznikají ze stejných příčin jako křečové žíly: těhotenství a zácpa. Mohou být však také následkem pomalého oběhu, když srdce pořádně nepracuje.

Hemoroidy mohou být vnitřní nebo zevní. Vnitřní hemoroidy zůstávají uvnitř konečníku a způsobují nepříjemné pocity a krvácení při vyprazdňování. Zevní hemoroidy klesnou níže a působí bolest, krvácení a obtížné vyprazdňování. Výrůstky na kůži se zanítí a začnou svědit. Někdy mohou začít zevní hemoroidy krvácet samy do sebe a způsobit vznik malé krevní sraženiny, která je překvapivě bolestivá, což problém znásobuje. To může vyřešit jednoduchá operace provedená vaším lékařem nebo chirurgem. Po ní vám velmi pomůže Arnica.

Z homeopatik jsou na léčbu hemoroidů výborné léky Hamamelis, Calcarea fluorica a Arnica. Jejich kombinace bývá obsažena v prodávaných homeopatických krémech na hemoroidy. V případě, kdy jsou na kůži konečníku trhlinky, což zvyšuje příznaky silných řezavých bolestí, které po stolici trvají hodiny, skutečně může pomoci lék Nitricum acidum. U takových příznaků je často sdělena diagnóza: anální fisura. Na hemoroidy spojené se zřetelnou zácpou s přáním vyprázdnit se, ale s malým výsledkem, když se o to pacient pokusí, zejména u vystresovaných (nejčastěji upjatých) osob je velmi vhodný lék Nux vomica.

Studené ruce a nohy

Protože sama studené ruce a nohy mám, vím až příliš dobře, jak nepříjemné to může být. Jít spát s nataženými ponožkami možná není velmi elegantní, ale nadmíru praktické. Příčinou chladných rukou a nohou může být váš metabolismus (z homeopatického pohledu „nedostatek vitálního tepla”) nebo špatná práce tepen, žil nebo plic. Zvláštní problém, který byl pojmenován jako Raynaudova choroba, postihuje převážně ženy a jeho příčina není známá. Obvykle se projevuje na obou rukou a zhoršuje ho chladné počasí. Postižené prsty postupně změní barvu od bílé přes modrou až po červenou, k čemuž dochází v důsledku změn v drobných tepénkách prstů – po jejich stažení následuje zpomalení proudu krve a následně dojde k jejich rozšíření. Pokud k tomu dochází v důsledku nemocí jako ateroskleróza nebo onemocnění žil, která způsobují jejich zúžení, jde o příznaky tzv. Raynaudova fenoménu. Ten může postihnout rovněž dělníky pracující s pneumatickým kladivem, jejichž ruce jsou dlouhodobě vystavené vlivu vibrací.

Vhodným lékem je Calcarea carbonica, který je indikován také při studených nohou v noci. Cuprum může pomoci, když jsou plosky nohou jako žhavé, ale na zbytku chodidla cítí pacient chlad. Sulphur velmi pomáhá, když má člověk pocit chladných nohou, ale pokožka je na dotek teplá. Phosphorus užíváme, když cítíme chlad v rukou, které jsou ve skutečnosti na dotek teplé. Na modré ruce a nohy je dobré Carbo vegetabilis. Jde-li o staršího pacienta, lze na stejné příznaky použít lék Baryta carbonica. Na oběhové obtíže se užívá několik homeopatických léků pocházejících z hadího jedu. To souvisí s tím, že hadí jed křovinářů (Lachesis), chřestýšů (Crotalus) a korálovcovitých (Elaps) způsobuje otoky, ochrnutí a hromadění krve v postižených oblastech. Užívání látky, která způsobí podobné příznaky, jako ty, které se snažíme vyléčit, je základem principu, že „podobné léčí podobné“.

Hypertenze

Vysoký krevní tlak – hypertenze – postihuje ve Velké Británii více než 16 milionů obyvatel a je hlavní příčinou mrtvice. Devadesát procent případů je idiopatických, tj. bez známé příčiny. Běžné rizikové faktory, které u vás zvýší riziko rozvoje vysokého krevního tlaku, sahají od kouření přes nadváhu a nedostatek pohybu až po další choroby, jako jsou choroby srdce (například ucpané tepny v důsledku vysoké hladiny cholesterolu nebo arteriosklerózy) nebo cukrovka. Snížením krevního tlaku můžete ohromně zmírnit riziko mrtvice. Z oběhových obtíží, například infarktu způsobeného krevní sraženinou v cévách, jimiž proudí do srdce krev, je možné se plně zotavit, ale mrtvice má často za následek trvalé snížení schopností, které vám změní život. Zdravé stravování, pravidelné cvičení a nekouření může vaše zdraví zlepšit. Pokud máte zvýšený krevní tlak, je vždy na místě domluvit si termín kontroly u praktického lékaře, nebo v nemocnici.

I když to lidé často neví, vysoký krevní tlak má jen velmi málo příznaků a zjistí se obvykle náhodou při návštěvě lékaře kvůli jinému problému nebo v rámci běžné prohlídky. Právě proto ho lze těžko léčit homeopaticky. Pomoci však může dobře vybraný konstituční lék zvolený na základě vaší osobnosti, toho, co máte a nemáte rádi, a všeobecných příznaků jako preference teplot, zejména když ho budete užívat spolu s konvenčním lékem. Pevně věřím v užívání konvenčních léků, pokud příznaky nelze kontrolovat pouze podáváním homeopatických léků, a jsem přesvědčená, že spolu s dobře vybraným homeopatickým lékem je možné užívat často menší dávky konvenčních léků, než by se dalo čekat.

Natrum muriaticum je dobrý základní lék, který můžeme vyzkoušet při hypertenzi, protože je založen na mořské soli. Souvislost mezi nadměrným množstvím soli ve stravě a zvýšeným krevním tlakem je dobře známá. Lidé, pro něž je tento lék vhodný, v sobě věci často dusí. Jsou dobří posluchači, ale možná nejsou schopni hovořit o sobě. Jsou citliví, je však pro ně těžké plakat před lidmi, kteří nejsou jejich blízkými příbuznými.

Běžným vedlejším účinkem skupiny alopatických léků, které se nazývají inhibitory ACE, je suchý, dráždivý kašel. Tyto léky se používají při léčbě vysokého tlaku a jiných srdečních obtíží. I když léky změníme, může chvilku trvat, než kašel ustane. Poměrně náhodou jsem zjistila, že výborný na tento problém může být lék Conium, jehož důležitým příznakem je „kašel s vykašláním až po dlouhém kašlání“, užívaný v ředění 30 C denně, dokud kašel neustoupí.

Angína

Angína je jednoduše křeč srdečního svalu, která vzniká buď v důsledku spazmu srdečních cév (které přivádějí krev do srdce samotného) nebo nedostatečného průtoku krve kvůli zúženým cévám při arterioskleróze. Při úplném zastavení průtoku krve, který poškodí srdeční sval, nejde o angínu, ale o srdeční příhodu (infarkt myokardu). Velmi důležitá je prevence zvýšené hladiny cholesterolu, tedy prevence arteriosklerózy. Čím lepší je stav srdce, tím lepší je stav těla. Správná strava může pomoci, ale většina z nás rovněž produkuje příliš cholesterolu, takže ve spojení s příjmem cholesterolu ve stravě je možné, že budou potřeba konvenční léky pro dostatečné snížení hladiny cholesterolu tak, aby neohrožovala zdraví.

Převažující příznak angíny je pocit tlaku v hrudníku „jako slon“ a tento pocit stísněnosti v hrudní dutině homeopatické léky na angínu pectoris často odrážejí. Nejčastěji ji pociťujeme jako svíravou bolest ve střední části hrudníku, ale bolest může zasahovat ke krku a čelisti, nebo do levé paže. Jedním z nejlepších dobře známých léků na angínu je Cactus díky jeho charakteristickému příznaku „svírání… jako železným páskem“, když se hovoří o bolesti v hrudníku. Další jeho základní příznak je „palpitace vystřelující dolů levou paží“. Je to lék, kterým většinou začínám, obvykle spolu s konvenční léčbou. Pokud Cactus nepřinese zeslabení příznaků, může pomoci Glonoinum. Glonoinum je odvozeno od nitroglycerinu (trinitrát glycerolu), který se užívá jako velice účinná, tradiční léčba angíny v podobě spreje do úst, nebo jako malá tableta, která se rozpouští pod jazykem.

Srdeční selhání

Jde o běžný stav s poněkud děsivým názvem. Lékaři zkoušeli mnoho různých názvů, jimiž by šel pojmenovat soubor příznaků, které vznikají, když srdce pořádně nepracuje, ale zatím na jiné pojmenování nepřišli. Nedostatečně pumpující srdce vede k špatnému okysličování krve (což způsobuje dušnost a únavu), zpomalení oběhu (v důsledku čehož se v plicích a/nebo nohách zadržují tekutiny) a otokům. Naštěstí dnes již máme mnoho konvenčních léků, které tyto nepříjemné příznaky snižují nebo odstraňují. Existuje celá řada homeopatických léků, díky kterým je možné konvenční léky užívat v co nejmenší míře, případně homeopatika jim napomohou fungovat účinněji. Z homeopatických léků jsem již zmínila Cactus, jehož dalšími příznaky jsou strach ze smrti, srdeční slabost v souvislosti s aterosklerózou a ledově studené ruce, tj. příznaky, které se u lidí trpících srdečním selháním běžně vyskytují. Po staletí se jako lék užíval také hloh (Crataegus), o kterém se v Culpeperově herbáři píše jako o „neocenitelném léku na otoky”. Může se užívat homeopaticky jako tinktura nebo potencovaný lék.

Jenifer Wordenová je lékařka, členka Královského kolegia praktických lékařů a členka britské Fakulty homeopatie. Pracuje na částečný úvazek jako praktická lékařka britského Národního zdravotního systému v zdravotním středisku na předměstí v Ringwoodu v hrabství Hampshire a rovněž má svou soukromou praxi v městečku Highcliffe v hrabství Dorset, kde provozuje homeopatii a akupunkturu.

Zdroj: https://www.britishhomeopathic.org/charity/how-we-can-help/articles/conditions/c/spotlight-on-circulation/

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde